Posted by Robert in Porady | Możliwość komentowania Jakie wyróżniamy pokrycia dachowe? została wyłączona
Jakie wyróżniamy pokrycia dachowe?
Budując nowy dom lub odnawiając stary dach warto zwrócić uwagę na materiał, którym chcemy go pokryć. Ważne są tu nasze oczekiwania dotyczące trwałości, konserwacji i wyglądu. W tym celu warto wiedzieć jakie mamy pokrycia dachowe.
W Polsce najpopularniejsze są cztery rodzaje pokryć dachowych: papy i gonty bitumiczne, blachy i blachodachówki, dachówki ceramiczne oraz dachówki cementowe, które dzielimy na lekkie i ciężkie. Podział na pokrycia lekkie i ciężkie ma znaczenie w obliczeniach konstrukcyjnych więźby dachowej. Znaczenie ma tu jednak także maksymalne obciążenie dachu od wiatru i śniegu oraz grubość krokwi pozwalająca na dobre ocieplenie całego dachu.
Za materiał najbardziej solidny uznaje się dachówki ceramiczne. Składają się one na najcięższe, a co za tym idzie najdroższe pokrycie. Wyróżniają się jednak swoim pięknem, a także są niezawodne w pokrywaniu dachów o skomplikowanych kształtach. Decydując się na ten rodzaj dachowego pokrycia należy wziąć pod uwagę rozmiar i kolor dachówek. Dla dachów prostych wybiera się zazwyczaj dachówki wielkoformatowe. Skomplikowane dachy z kolej pokrywane sa dachówkami o małym formacie. Warto również wiedzieć, że dachówki ceramiczne są dobrymi izolatorami akustycznymi oraz są odporne na ciężkie warunki atmosferyczne.
Dachówki cementowe z wyglądu nie różnią się zbytnio od dachówek ceramicznych. Są jednak lżejsze i tańsze. Wśród nich bardzo popularnym pokryciem dachowym stają się blachodachówki, szczególnie polecane do dachów o prostej geometrii. Dachówki cementowe to materiał mrozoodporny, niepalny i tłumiący hałasy.
Gonty bitumiczne wymagają sztywnego i równego podłoża, więc mimo że są pokryciem tanim to jednak koszt dachu z ich wykorzystaniem może sporo kosztować. Gonty są odporniejsze na zerwanie przez wiatr niż dachówki. Z kolei papy dachowe wykazują znaczną odporność na uszkodzenia klimatyczne i mechaniczne. Nie można ich jednak stosować w przypadku bardzo stromych dachów. Jej następcami są dachówki bitumiczne, które wyróżniają się wysoką estetyką. Do ich minusów jednak zaliczamy niską izolację termiczną i dźwiękową oraz krótką żywotność tego materiału.
Blachodachówki i blachy poleca się do dachów charakteryzujących się prostą geometrią. Nadają się również one do montażu na dachach, których kąt nachylenia jest większy niż 9-10 stopni. Pokrycia z dach są lekkie, trwałe i łatwe do ułożenia. Do ich wad należy brak tłumienia dźwięków oraz niezdolność trzymania ciepła. Więcej informacji zyskasz ze strony castorama.pl.